O nás


 

Mgr. et Mgr. Lenka Formánková, Ph.D. je vedoucí projektu Modely péče a strategie slaďování práce a rodiny u migrantů. V Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i. pracuje v oddělení Gender & sociologie od roku 2008. Od roku 2018 vede další dva projekty Mongolská komunita v České republice (2018-2020) a Role intimity v české kontroverzi ohledně domácích porodů (2018-2020). Získala tituly v oborech sociální politika a sociální práce a psychologie. Ve své vědecké práci se zaměřuje na analýzu sociální politiky v českém a mezinárodní kontextu a studiu genderových vztahů na trhu práce a v rodině a na migrantské a transnacionální rodiny. Je spoluautorkou knihy Pracovní dráhy žen (2011) a Vlastní cestou? Životní dráhy v pozdně moderní společnosti (2014). Absolvovala několik výzkumných stáží v Německu (Universita v Hamburku), Slovinsku (Lublaňská univerzita) nebo na Islandu (Islandská Univerzita). Působí jako členka expertní komise pro rodinnou politiku na MPSV, kde vedla pracovní skupinu zaměřenou na flexibilitu na trhu práce.

http://www.soc.cas.cz/lide/lenka-formankova

 

PhDr. Alena Křížková, Ph.D. je vedoucí oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. Doktorát ze sociologie získala na Fakultě sociálních věd UK v Praze. V letech 2014–2015 absolvovala Fulbright fellowship na Arizona State University, kde prováděla komparativní výzkum podnikatelského prostředí v ČR a USA z hlediska znevýhodněných populací a genderové rovnosti. Ve své práci využívá kvalitativní a kvantitativní metodologii a rozvíjí intersekcionální přístup ve výzkumu sociálních nerovností. Výzkumně se zabývá ekonomickou nezávislostí žen, ekonomickou a sociální spravedlností, kombinací práce a soukromého života, genderem v organizacích a v podnikání a násilím na ženách. Je národní expertkou za ČR v síti “Scientific analysis and advice on gender equality in the EU” (SAAGE) pro Evropskou komisi, členkou Výboru pro vyrovnané zastoupení žen v řídících pozicích a v politice Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů a členkou redakční rady časopisu Gender a výzkum.

http://www.soc.cas.cz/lide/alena-krizkova

 

Mgr. Romana Marková Volejníčková, je jednou z řešitelek v projektu Modely péče a strategie slaďování práce a rodiny u migrantů. Vystudovala genderová studie na FHS UK, nyní dokončuje doktorské studium na FSV UK, kde se věnuje proměnám ženské a mateřské role v české společnosti od 50. let po současnost. V Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i. pracuje v oddělení Gender & sociologie od roku 2013. Věnujeme se výzkumným tématům z oblasti genderových nerovností na trhu práce (gender pay gap, genderová segregace trhu práce) a/nebo slaďování rodiny a práce. Je spoluautorkou publikací Sólo pro soprán? O ženách v české politice (2016) nebo Gender a energetika (2016). Dále vyučovala kurzy zaměřené na genderovou rovnost, historii feminismu a základům sociologie.

http://www.soc.cas.cz/lide/romana-markova-volejnickova

 

Mgr. Kristýna Pospíšilová je součástí řešitelského týmu projektu Modely péče a strategie slaďování práce a rodiny u migrantů. Magisterský titul získala v oboru sociologie na FF UK v Praze v roce 2016. V současné době studuje doktorské studium sociologie tamtéž. Od roku 2014 pracuje jako vědecká pracovnice v Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i. v oddělení Gender & sociologie. Věnuje se problematice sociálních nerovností z intersekcionální perspektivy, genderovým nerovnostem v odměňování a fenoménu bezdětnosti a jednodětnosti v ČR. Je spoluautorkou publikace Aktuální rozdíly v odměňování žen a mužů v ČR, Hloubková analýza statistik a mezinárodní srovnání (2017). Specializuje se na kvantitativní analýzu dat a pokročilé statistické metody.

 

Mgr. Markéta Švarcová je součástí řešitelského týmu projektu Modely péče a strategie slaďování práce a rodiny u migrantů. Vystudovala obor Historická sociologie na FHS UK, kde v současné době pokračuje v doktorském studiu ve stejném programu. V rámci svého dizertačního výzkumu zkoumá nerovnosti v odměňování žen a mužů z kvalitativní perspektivy. Pracuje v Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i. v oddělení Gender & sociologie, kde od roku 2016 působí jako vedoucí projektu OSVČ jako prekérní práce, který se věnuje problémům žen podnikatelek.

http://www.soc.cas.cz/lide/marketa-svarcova

 

Mgr. Marta Lopatková je v současnosti studentkou doktorského programu Dějiny a kultury zemí Asie a Afriky na FFUK. V roce 2009 na téže fakultě absolvovala bakalářské studium vietnamistiky a v roce 2012 magisterské studium etnologie. Během studií absolvovala studijní pobyty na Národní univerzitě v Hanoji. Ve své práci se zabývá obdobím Francouzské Indočíny a koloniální modernitou s akcentem na gender. Kromě koloniálního období se věnuje studiu vietnamské komunity v České republice a bývalém Československu a zaměřuje se zejména na problematiku identity, rodiny a mezigeneračních konfliktů. Dlouhodobě pracovala jako integrační pracovnice a lektorka českého jazyka pro vietnamsky hovořící. Od roku 2017 je členkou výzkumného týmu v projektu Modely péče a strategie slaďování práce a rodiny u migrantů realizovaného v Sociologickém ústavu AV ČR.

http://www.soc.cas.cz/lide/marta-lopatkova

 

Pro zapojení se do výzkumu, kontaktujte: 

Lenka Formánková, +420 603 382 246, lenka.formankova@soc.cas.cz
Markéta Švarcová, +420 607 256 924, marketa.svarcova@soc.cas.cz
Marta Lopatková, +420 777 620 365, marta.lopatkova@soc.cas.cz